Výrobcem je družstvo Drulov Litomyšl, firma s dlouhou tradicí, založená v roce 1925. Výrobky Drulovu mají mají dobré uživatelské reference v zahraničí, jmenovitě v Kanadě a USA. Konstruktérem je pan Vladimír Uhrinčat a byla původně určena pro olympijskou rychlopalbu na vzdálenost 10m. Vývoj pistole začal v roce 1975, prototyp byl hotový v roce 1980 pod označením TAU 10. Unikátní je hlavně trubicový zásobník na 5 diabolek, jehož konstrukce umožňuje velmi rychlé samonabíjení.  

Technická data
Rozměny 300 x 150 x 49,5 mm
Hmotnost 1,05 kg
Ráže 4,5 mm
Délka hlavně 180 mm
Záměrná 270 mm
Úsťová rychlost 115 m/s (regul. 80-125 m/s)
Zdroj energie CO2 bombička 7g, 12g
Počet výstřelů na náplň cca 50 z 7g a 75 z 12 g
Měřený rozptyl  12 mm ze vzdálenosti 10 m
Kapacita zásobníku 5 ks střel diabolo nebo brok č 11
Odpor spouště 3 až 10 N (0.3 až 1kp)


Pistole byla zakoupena v dubnu 2007. Poptáno bylo:


Vzduchová pistole Condor DU-10, 4,5 mm se standardní sadou, víceranný závěr, posuvná opěrka dlaně, přepouštěcí ventil, muška 2,5 mm, příprava na montáž puškohledu (11mm), seřízeno na střelbu 10m.

Příslušenství:
k dodávané sadě navíc:
1x propichovač Crosman
1x jednoranný závěr
1x propichovač standard navíc
1x muška 3.5mm + hledí navíc
2x sada těsnění navíc
1x souprava na výměnu těsnění
a 1x kalibr na diabolky, pokud není v sadě

Komunikace proběhla po telefonu, objednávka následovala emailem a během tří pracovních dnů byl balíček doma. Vše bylo pěkně zabaleno v kufříku Technobag, přidané věci taktéž, nic neštěrkalo, bez problémů.
 
Technobag

Rozbalujeme a projdeme si jednotlivé příslušenství.


Sada

Největší část kufříku hned po pistoli zabírá bomba na CO2 o obsahu 150 g. Dále je to příslušenství k použití českých sifonových bombiček, tj. váleček na podložení 7g bombičky, propichovač a trubkový klíč na dotáhnutí propichovače. Vzhledem k cenám sifonových bombiček není nutno uvažovat o jiné variantě. Nicméně i tak jsem si objednal navíc propichovač Crosman, liší se hlavně v tom, že jehla je dutá pro lepší plnění CO2 při použití bombiček Crosman při opakované rychlé střelbě. Kdo ví, jak dopadnou naše bombičky za pár let.
Dále tady máme imbusový klíč, drátový šroubovák, vytěrák, plnící ventil, 1 balení diabolek Match od firmy JSB, náhradní těsnění, soupravu na výměnu těsnění, návod a nástřelný terč. Návod je vzhledem k absenci nákresů a obrázků poněkud hůře srozumitelný, vše je sice detailně popsáno, ale nic nenahradí jednoduché schéma nebo nákres - Rozkres Du-10 Condor

Nejpre se podíváme na pistoli. Výrobní číslo 6694, nikde žádné oděrky, otřepy, špony, vše je pěkně čisté, černění kvalitní, mechanizmy jemně naolejované.

Du-10 Condor


První dojem vynikající, anatomická pažba sedla do mojí ruky jako ulitá, opěrku dlaně není nutné seřídit. Nikde žádné plasty, paráda. Vyťukávaná pažba je ke zbytku připevněna maticí kolem zásobníku plynu, dobře lícuje na styčných plochách, povrchová úprava kvalitní. Klíč na uvolnění pažby je v sadě (používá se opačný konec klíče na dotahování propichovače). Posuvná opěrka dlaně je uchycena jedním imbusovým šroubem, čtyřhranná matice je v drážce v pažbě, celek drží dobře, utahovat bude nutno s citem. Postranní "křidýlka" napínací páky jdou dobře uchopit a natáhnout, netlačí a nekloužou v ruce (to ale může být individuální) a hlavně neruší vzhled. Hned vedle nich je pojistka, vzhledem k tomu, že při provozu je pistole neustále připravena ke střelbě,  měla by se pravidelně používat, náhoda je blbec.
Pažba zespodu

Muška i hledí je upeněna šroubkem, muška do jemné drážky, demontáž a montáž obou je bezproblémová. Pod hledím je pérová podložka, pokud budete měnit hledí, dejte si pozor, ať ji neztratíte, je úplně titěrná.  U mne z výroby byla namontovaná muška 3,5 mm (kterou jsem chtěl jako příslušenství) a ta je jak jsem zjistil na mne moc široká, jinak je standardně dodáván
a muška 2,5 mm, která je namontovaná i na obrázcích. Muška je dobře viditelná, tvarovaná je tak, že není příliš háklivá na osvit (špatně tvarovaná a široká muška mi třeba hrozně vadí u Lov21, tam je to nejslabší článek pistole). Střílel jsem venku na sluníčku za různého osvitu (zleva, zprava, zezadu) a s odlesky na mušce nebyly problémy. Původně jsem totiž uvažoval o krytu mušky, ale není to nutné.

MuškaMuška


Montáž na puškohled či kolimátor je lišta v délce 100 mm a je připevněna dvěma zapuštěnými imbusy. 

Lišta

Miřidla jsou mikrometrická,  stavitelná, s aretací kuličkou, jedno překlapnutí přemisťuje bod středního zásahu o cca 3 mm na 10m.

Miřidla

Pohled přes miřidla

Závěr je vyráběn jednoranný a víceranný, standardně mám namontovaný víceranný.  Diabolky se vkládají za sebou,  lůžko je dobře přístupné,  žádné vypadávání nebo zasekávání diabolek se nekoná.

Lůžko

Přítlačná pružinka uvnitř v závěru je poměrně dlouhá s mírným stabilním přítlakem v celém průběhu zdvihu. Jednoranný závěr je tvarově zcela shodný, vyrobený z jednoho kusu materiálu.  Na obrázku zprava je vidět vytažený víceranný závěr a za pažbou pojistný šroub závěru. Na spodní části závěru je dobře vidět jemné zněčištění oxidem železa pocházející ze zkorodovaných sifonových bombiček.

  Závěr detail

Spoušť je plně stavitelná. Seřizovací prvky spouště jsou tři, šrouby pro seřízení propadu a zdvihu spouště jsou umístěny za jazýčkem spouště, odpor spouště se seřizuje šroubem ve spoušťovém dílu. V mém případě plně vyhovuje nastavení z výroby.

Spoušťový díl



Příslušenství:

Propichovač standart Propichovač Crosman Plnící ventil pro bombičky 150g Distanční vložka (pro 7g bombičky)
Standart Crosman Plnící ventil Vložka


Po vložení distančního válečku pro české sifonové bombičky a samotné bombičky našroubuji propichovač a nabíjím 5 diabolek. Skvělý dojem ze střelby, pistole sedí dobře v ruce, střelba je velmi kultivovaná.   
Po asi 50 ranách se mi podařilo přetočit závěr. Byl uvolněný pojistný šoubek závěru vpravo dole pod miřidly, opatrně otočím závěr zpět až zapadne a dotahuji šroubek. Po asi 300 ranách se začíná otáčet šroub, kterým se seřizuje úsťová rychlost. Opět stačí dotáhnout pojistný šroubek na spodku hlavně. Dále již bez problémů. Samozřejmě zkouším i 12 g bombičky - jediný rozdíl je, že vydrží asi o třetinu více.

Do zásobníku vleze pět diabolek nebo kuliček, pokusy použít 6 kuliček neúspěšné. I když tam vejdou bez problémů a rozměrově jsou stejné (5 diabolek za sebou = 6 kuliček za sebou), pistole poprvé většinou zakulometí. Za víkend bylo vystříleno cca. 1000  ran,  při použití diabolek se mi nestalo, že by došlo k zaseknutí nebo vystřelení více diabolek současně. Pokud dochází plyn, je to poznat sluchem, poslední jednu dvě diabolky pistole vyplivne a pak unikne zbytek plynu.  

Použité střelivo:

Diabolo MATCH  JSB, diabolo MASTER Kovohutě Příbram, GAMO Pro Magnum - subjektivně bez rozdílu, zcela dle předpokladu, ploché hlavičky u prvních dvou jmenovaných lépe děrují terč.
Kuličky č. 11 - mírně horší přesnost, mají tendenci se odrážet a vylétávat z lapače.

Abych nepěl jen samou chválu, musím také najít nějaký zápor (i když z mého pohledu žádné nejsou). Smlsnu si na vytěráku hlavně, který je sice vyroben z pěkné černěné oceli, ale vzhledem k tvrdosti bych jej v žádném případě nepoužil na čištění hlavně. Svou funkci splní stejně, ale mnohem bezpečněji například mosazný drát, používaný u pájení autogenem.  
Další  věc, která mi osobně přijde poměrně nepříjemná, je současná kvalita 7g sifonových bombiček. Jde často o několik desítek let staré uvnitř rezavé bombičky, které při propíchnutí často fouknou do pistole jemný rezavý prášek a co je horší i větší nečistoty. Pokud si dobře pamatuji, oxidy železa jsou poměrně tvrdé a při pravidelném používání by se mohly negativně podepsat na životnosti celé pistole. Po vystřelení cca 500 diabolek začal po závěru vytékat oxidy železa červeně zbarvený olej  a po detailním prohlédnutí z některých použitých bombiček i ze vnitřku zásobníku plynu vypádávaly i malé kousky rzi. Měl by to spravit filtr, který by byl buď kolem krku bombičky nebo pod bombičku samotnou, vyzkouším molitan nebo perlan, možná jemný filc a doplním výsledky (uvidíme, jaký materál vydrží kruté podmínky uvnitř zásobníku plynu). Další podrobnosti přidám při výměně těsnění, přece jenom rozebírat novou pistoli nebudu.  

Závěrem musím zdůraznit, že ve své cenové kategorii prostě nemá konkurenci. Totéž ostatně platí pro ostatní zbraně tohoto výrobce.

Odkazy:
 
Původní test pistole z dubna 2007 najdete na www.hradba.cz/drulov_condor.html
Odkaz na www stránky Drulovy Litomyšl na www.drulov.org
Podrobnější český popis pistole s nějakými obrázky na www.guns.info , tady najdete i původní český manuál. 
Odkaz na Drulov Litomyšl na serveru Svazu českých a moravských výrobních družstev
Odkaz na Drulov Litomyšl na serveru Svazu průmyslu a dopravy ČR
Střelecká Revue 11/1999 strana 72-74 Petr Poupě - Klasika se jménem Condor
Střelecká Revue 08/1988 strana 16-17 Vladimír Uhrinčat a jeho Condor




Drulov DU 10 Condor
www.vzduchovka.cz